Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení za účelem zlepšení funkčnosti portálu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více zde.

Přihlášení
Neautorizovaný přístup
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Co je to LTV - Loan to value ?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotěLTV zjednodušeně znamená, v jakém je poměru výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.

LTV bývá většinou vyjádřeno procentuálně (např. 50 %, 90 %, 100 % apod.) a jedná se o vyjádření poměru celkové částky, kterou Vám poskytne banka k zástavní ceně nemovitosti. Tedy ceně, za kterou by v případě, že byste hypotéku nebyli schopni splácet, mohla banka nemovitost prodat. Zástavní hodnotu nemovitosti odhaduje banka a většinou se jedná o trochu nižší cenu, než za kterou nemovitost kupujete.

Vysoké LTV = vyšší úrok.

Čím vyšší je LTV, tím vyšší bývá úrok úvěru. Je to z důvodu, že čím méně vlastních financí na nákup či opravu nemovitosti kupující má, tím větší riziko je to pro banku. Ta musí zaplatit větší podíl.

100% hypotéka

V případě, že si chcete koupit dům či byt, ale nemáte žádné vlastní prostředky, tak si nejspíše hledáte hypoteční úvěr se 100% LTV. V dobách před „finanční krizí“ byly 100% hypoteční úvěry neboli hypotéky velmi oblíbené a nebyl problém je získat. Dnes je hypotéka se 100% LTV stále používaná, ale banky preferují vlastní zdroje či větší hodnotu zástavy, než je kupní cena.