Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení za účelem zlepšení funkčnosti portálu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více zde.

Přihlášení
Neautorizovaný přístup
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Exkluzivita či výhradní zastoupení při prodeji, koupi či pronájmu

V případě, že jste kontaktovali realitní kancelář za účelem prodeje či pronájmu Vaší nemovitosti byla / bude Vám nabídnuta možnost exkluzivity či vyhradního zastoupení.

Co je to exkluzivita či výhradní zastoupení?

Je to zprostředkovatelská smlouva mezi Vámi (objednatelem) a realitní kanceláří (zprostředkovatelem). Zprostředkovatel se zaváže konat tak, aby Vám zajistil třetí osobu (zájemce), s níž pak uzavřete kupní či nájemní smlovu. Exkluzivita spočívá ve Vašem závazku jako objednatele, že budete prodej, koupi či pronájem realizovat výhradně prostřednictvím realitní kanceláře (zprostředkovatele).

Jak postupovat před uzavřením zprostředkovatelské smlouvy?

Pokud jste se rozhodli pro prodej, pronájem přes realitní kancelář, doporučujeme si o ní zjistit co nejvíce informací. Tzn. zjistit si reference ( nejlepší je doporučení od přátel či na internetu ), dále si domluvit osobní schůzku, nejlépe v sídle či na pobočce firmy a věnovat pozornost tomu, jak s Vámi bude veden rozhovor. Neměl by na Vás být vyvíjen nátlak a měli byste se dozvědět všechny informace, na které se ptáte. To naznačuje férovost kanceláře. Velmi důležité je také zjistit, zda realitní kancelář spolupracuje s advokátní kanceláří. Částečně budete mít jistotu, že smlouva není pouze nějaký vzor stažený z internetu.

Dále je potřeba se informovat, co za případné podepsání zprostředkovatelské smlouvy získáte: 

  • jakým způsobem bude Vaše nemovitost inzerována (internetová inzerce, inzertní noviny, vlastní propagační plachta na nemovitosti atd. )
  • na jakých realitních portálech bude inzerát Vaší nemovitosti vystaven
  • jaké další služby jsou obsaženy v provizi realitní kanceláře
  • na jak dlouho se tato smlouva uzavírá

Mějte na paměti, že podepsání zprostředkovatelské smlouvy je velkým závazkem. Pokud nerozumíte veškerému obsahu smlouvy, doporučujeme se poradit s advokátem.

Přednosti exkluzivity

Po podpisu smlouvy má realitní kancelář / makléř "jistotu provize" a od toho se také odvíjí přístup k prodeji či pronájmu Vaší nemovitosti. Komunikujete pouze s jedním makléřem, s kterým si stanovíte prodejní cenu.

Vaše nemovitost se objevuje pouze pod jednou kanceláří a Vámi domluvenou prodejní cenou (ta v případě inzerce u více kanceláří nemusí být stejná a to může být pro potenciálního zájemce méně důvěryhodné).

Samotný makléř Vám a Vaší nemovitosti věnuje více času, což může přispět k rychlejšímu prodeji nemovitosti. Bude Vás informovat o krocích, které dělá a případně navrhne další kroky k prodeji Vaší nemovitosti.

Na co si dát pozor?!

Důležité je, aby všechny kroky, které Vám realitní kancelář nabízí, byly uvedeny v samotné zprostředkovatelské smlouvě.

Zprostředkovatelskou smlouvu uzavírejte maximálně na 6 měsíců. V případě, že Vám realitní kancelář doporučuje uzavření na dobou neurčitou či déle jak 6 měsíců, může to pro Vás znamenat:

  • podvodné jednání ze strany kanceláře / makléře (realitní makléř se o Vaši nemovitost nebude starat a počká až nemovitost prodáte sami či si najdete kupce a bude požadovat vyplacení provize, která plyne ze smlouvy)
  • nemožnost prodat si nemovitost sami bez vyplacení provize kanceláři / makléři