Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení za účelem zlepšení funkčnosti portálu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více zde.

Přihlášení
Neautorizovaný přístup
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Jaký je rozdíl mezi číslem popisným a orientačním?

Mnoho lidí neví, jaký je rozdíl mezi číslem popisným a orientačním. Tato čísla se vyžadují vyplnit v mnoha formulářích či dokumentech, kde je potřeba uvést přesnou adresu. Pokud si ani Vy nevíte rady, čtěte dále.

Číslo popisné 

Popisné číslo je unikátní číslo v dané obci, tzn. nikdy se nemůže opakovat -> narozdíl od orientačního. Toto číslo popisuje budovy, které jsou určeny k trvalému bydlení. Na budovách se objevují jako červené tabulky s bílým číslem/číslicemi spolu s příslušným katastrálním územím.

Číslo popisné bývá delší než orientační, někdy až pětimístné. Uvádí se většinou před lomítkem a nesouvisí s ulicí, ve které se budova nachází. Čím je číslo větší, tím je daná budova novější. 

Na základě získaného popisného čísla po kolaudaci, může být teprve budova zapsána do katastru nemovitostí (možný zápis i s číslem evidenčním). Číslo popisné se nepřevádí. V případě, že je budova určena k demolici a následně bude zahájena výstavba nové budovy, platí opět pravidlo získání nového popisného čísla po kolaudaci budovy a následný zápis budovy do katastru nemovitostí.

Číslo orientační

Orientační číslo je unikátní v rámci ulice či věřejného prostranství, nikoliv pro budovu. Narozdíl od čísla popisného lze mít v rámci jedné budovy několik čísel orientačních. Např. máte dům, který je rohově situován a každý vchod vede do jiné ulice. Proto bude mít budova 2 čísla orientační, resp. pro každý vchod vlastní. Často se lze sestkat s číslem a písmenem (3a, 5b) pro přesnou orientaci v případě, že se jedná o rozlehlé budov či velké areály s množstvím budov. Orientační číslo má většinou podobu modré tabulky a bílých číslic či písmen. 

V ČR není číslo orientační celostátně povinné a přiděluje ho obecní úřad postupně v dané ulici či prostranství. Čísla nemusí být v každé obci, záleží na velikosti obce, nejvíce se vyskytuje ve velkých městech jako Praha, Brno,.... 

Někdy mohou být obě tato čísla uvedena na jedné červené tabulce s bílými číslicemi.

Např. 826/3 -> 826 je číslo popisné a 3 je číslo orietační

Číslo evidenční

Číslo popisné a orientační se vztahuje převážné k budovám, které jsou určeny k trvalému pobytu. Pro rekreační budovy jako jsou chaty či chalupy se používá evidenční číslo.