Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení za účelem zlepšení funkčnosti portálu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více zde.

Přihlášení
Neautorizovaný přístup
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Prokazování příjmů

Ve většině bank je nutné prokázat schopnost splácení hypotéky. Při dokládání příjmů hraje roli, zda jste zaměstnanec nebo OSVČ.

Zaměstnanec

V případě zaměstnaneckého poměru je příjem prokazován potvrzením od zaměstnavatele + výpisy z účtu (výplatní pásky). Pokud má žadatel u banky vedený účet, na který mu chodí příjem od zaměstnavatele, nejsou výpisy z účtu požadovány.

OSVČ

Příjem je dokládán daňovým přiznáním, kde je vesměs vycházeno z čistého příjmu:

(příjmy – výdaje – sociální pojištění – zdravotní pojištění a to celé děleno 12).

U podnikatele lze také příjem akceptovat z obratu (příjmy), ale jsou zde vyšší požadavky na zajištění – LTV a také zpravidla vyšší sazba. Ne všechny banky tzv. „obratovou hypotéku“ poskytují.

Některé banky poskytují také hypoteční úvěry bez prokazování příjmů. Vzhledem k tomu, že jdou v takovém případě do vyššího rizika, než když jím žadatel příjem prokáže, bývá vyšší požadavek na zajištění (například maximálně do 50% LTV) a také vyšší procentuelní sazba (vyšší riziko pro banku = vyšší sazba pro klienta).