Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení za účelem zlepšení funkčnosti portálu a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více zde.

Přihlášení
Neautorizovaný přístup
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Způsoby financování nemovitosti

Obecně lze koupi nemovitosti financovat hypotečním úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření či kombinací těchto dvou produktů – volba ideálního řešení je vždy individuální.

Hypoteční úvěr

Jedná se o dlouhodobý úvěr, který musí být zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Hypoteční úvěry se dělí na účelové a neúčelové. Účelový hypoteční  úvěr musí být použit na investice do nemovitosti, neúčelový hypoteční úvěr, tzv. Americká hypotéka, nemá specifikovaný účel a jedná se o druh spotřebitelského úvěru, jehož úroková míra je však díky zajištění nemovitostí nižší.

U hypotečních úvěrů je úroková sazba mnohem příznivější než například financováním úvěrem ze stavebního spoření. Nicméně záleží vždy na individuálním posouzení. Záleží na LTV, možnosti zástavy, atd.

Úvěr ze stavebního spoření

Je vhodný pro menší objem investice, kdy není možné dát nemovitost do zástavy (například při koupi družstevního bytu – zde si kupující pořizuje za kupní cenu pouze družstevní podíl a nemovitost nelze jako takovou zastavit ve prospěch banky) nebo pro menší objem financování, kdy klient nemusí financovanou nemovitost (koupě, rekonstrukce, atd.) dát do zástavy. Úvěr ze stavebního spoření bývá zpravidla  nákladnější než úvěr hypoteční.

Předhypoteční úvěr

Pokud je pořizován například družstevní byt a ze strany družstva je písemný příslib, že do určité doby (většinou do jednoho roku) bude převeden do osobního vlastnictví, je možné na určitou dobu poskytnout tzv. předhypoteční úvěr, který následně přejde v úvěr hypoteční. Tato varianta bývá zpravidla „méně nákladná“ než úvěr ze stavebního spoření, kde není zajištění nemovitostí požadováno.

Kombinace hypotečního úvěru a úvěru ze stavebního spoření

Tato varianta bývá vhodná v případě, že klient nemá vlastní prostředky, jelikož vyjde výhodněji než 100% hypoteční úvěr.

Pro vysvětlení: budete kupovat nemovitost v hodnotě 1.000.000,- a nebudete mít vlastní zdroje. V případě 100% financování hypotečním úvěrem může být sazba až dvojnásobná oproti financování se zajištěním v případě např. 85% LTV. Možné je zafinancovat 15% úvěrem ze stavebního spoření (ač relativně dražším) a zbývajících 85% dofinancovat hypotečním úvěrem se sazbou značně přijatelnější.